Bonding Uygulamaları

Bonding Uygulaması Nedir?

Günümüz estetik diş hekimliği uygulamalarının başında bonding uygulaması gelmektedir. Esasında doğru adı ‘kompozit lamina’ dır. Fakat dilimize bonding olarak yerleşmiştir. Kompozit beyaz dolgu materyline verilen isimdir. Lamina ise diş yüzeyine ince bir tabaka kaplanması anlamına gelmektedir. Yani beyaz dolgu yaparken kullanılan malzemeyle diş büyütme, dişin şeklini, rengini değiştirme işlemidir.

Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajı uzman hekiminiz tarafından tek seansta yapılmasıdır. Hekim işlemi yaparken hasta işlemin her aşamasını görmekte ve fikrini dile getirebilmektedir. Hekim aşama aşama adeta yeni bir diş inşa etmektedir ve bu işlem aynı gün bitmektedir. Ayrıca işlem sırasında çoğunlukla dişinizden hiç aşındırma yapılmamaktadır. Bu da hiç ağrınız olmayacağı ve anesteziye gerek olmadığı anlamına gelir.

Bonding Uygulaması Kimlere Yapılır?

Bonding uygulaması

  • Dişler arasında boşluklar aralıklar olduğu durumlarda
  • Dişlerinin şeklinin, formunun güzel olmadığını düşüren bireylerde
  • Üst ön dişlerinin boylarını uzatmak daha belirginleştirmek istendiğinde
  • özellikle ön dişlerinde renklenme varlığında
  • ön dişlerinde çok sayıda eski kötü görünen, rekleri bir türlü tutmayan beyaz dolgu varlığında sıklıkla tercih edilir.

Bonding Yapılan Dişlerimi Uzun Süre Kullanabilir Miyim?

Bonding işleminde kullanılan beyaz dolgular sıradan beyaz dolgular değildir. Yapısı kuvvetlendirilmiş, estetik olarak mine, dentin gibi diş yapılarını taklit eden çok sayıda renk seçeği olan özel dolgulardır. Bu sepeblerden bonding yapılan dişlerinizi uzun süre güvenle kullanabilirsiniz. Şüphesiz işlemi yapan uzman hekiminizin bu konudaki tecrübesi de bonding kalitesinde belirleyici olmaktadır.

Bonding İşleminde Acı Duyar mıyım?

Kompozit bonding işlemi sırasında çoğunlukla diş dokusundan hiç aşındırma yapılmaz. Bu da ağrınız olmayacağı anlamına gelir. Anestezi yapmaya da gerek yoktur.

Bondin İşlemi Pahalı mıdır?

Bonding işleminde ücretlendirme diğer uygulamalarda olduğu gibi Türk Diş Hekimleri Birliğinin Belirlediği resmi ücret tarifesi baz alınarak belirlenir. Genel bilgi olarak ücret bonding yapılan diş sayısına göre belirlenir. Kesin fiyat bilgisi almak için uzman hekiminize muayene olmanız ve yüz yüze görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

WhatsApp chat
Hemen Ara!
Yol Tarifi